לוח מופעים
אוגוסט
 

אודות

 

תיאטרון קליפה נוסד ב-1995 ע"י השחקן והמוזיקאי דמיטרי טולפנוב (רוסיה), והרקדנית, בימאית וכוריאוגרפית עידית הרמן (ישראל).

המפגש בין השניים הוביל ליצירת שפה בימתית ייחודית המשלבת בין אמנויות התיאטרון, המחול, העיצוב והמוסיקה: דואט מבריק של שפת התיאטרון הטוטאלי, אשר גובשה במשך השנים ומזוהה עם קבוצת קליפה. שפה זו מאופיינת בשליטה מוחלטת בכל מרכיבי המופע: תנועה, חלל, תפאורה, תלבושות, סאונד, תאורה ובימוי, המהווים כלי ביטוי אומנותיים יסודיים לצד יכולותיו של השחקן המופיע על הבמה.

שפת התיאטרון של קליפה, שהיא בעיקרה ללא מילים, חוקרת סמלים ודימויים אוניברסאליים של תנועה ותמונה, הנמצאים בבסיסה של תרבות. מופעי הקבוצה אינם מונעים על ידי עלילה, אלא יוצרים תמונות תיאטרליות עשירות באמצעים פשוטים להפתיע. תמונות אלה מכוונות אל חושי הצופה ואל קו רעיוני-לירי, הנושא בחובו מסר

מותו הטרגי של דמיטרי טולפנוב בפברואר 2015 העלה שאלות רבות בנוגע להמשך דרכו של התאטרון, וחייב חשיבה מחודשת על עתידו. הרמן, המנהלת האמנותית של התאטרון, נעזרה בדור היוצרים הצעיר שצמח בו לאורך השנים, ובכוחותיהם המשותפים נפרצה הדרך אל שנות הפעילות הבאות של הקבוצה.

תהליך העבודה בקליפה שם דגש על רב-תחומיות ועל חקירת סגנונות וזרמים שונים באמנות המופע. חברי הקבוצה הינם יוצרים בעלי רקע אמנותי מגוון ויכולת הבעה תנועתית וירטואוזית. במהלך עבודתם בקבוצה הם מתמחים במספר סוגי אמנויות ומלאכות שונות. יצירה וייצור עצמאיים של כל מרכיבי המופע מהווים חלק מהותי בעבודת היוצרים והשחקנים בקליפה.

מופעי הקבוצה שונים מהותית בהיקפם ובסגנונם. שוני זה נובע מהמצע הרעיוני של הקבוצה השואף להתחדשות וקילוף התפיסות האמנותיות שלה. קליפה יוצרת מופעים אינטימיים בהם הגוף הופך לזירת ההתרחשות, לצד מופעים גדולים ומורכבים המוצגים בפני קהל רב. הקבוצה מרבה ליזום שיתופי פעולה אומנותיים ופרויקטים מיוחדים, ומתמחה ביצירת מופעים תלויי מקום.

תיאטרון קליפה תרם רבות להתפתחות התיאטרון החזותי בישראל ונחשב למוביל בתחום. יצירות הקבוצה מוצגות בתיאטראות ובפסטיבלים בינלאומיים רבים. במהלך שנות קיומה יצרה קליפה עשרות מופעים ושיתפה פעולה עם גורמי תרבות מרכזיים בארץ ובעולם.

פרסים
 
1996​ - פרס שטרנפלד לתיאטרון, עבור המופע קליפה.
1997 - פרס ראשון בפסטיבל גוונים במחול, עבור המופע אנגל.
1999 - פרס התיאטרון הישראלי בקטגוריית הצגת הפרינג' הטובה ביותר, עבור המופע מבוקש.
2003 - פרס רוזנבלום לתיאטרון, עבור הישגיי הקבוצה בתחום.
2001 - האירוע התיאטרוני החשוב ביותר לשנה זו לפי מבקרי ידיעות אחרונות עבור המופע דאוס אקס מכינה, בפתיחת פסטיבל ישראל.
2003 - 2006  - נבחר הקרן למצויינות בתרבות.
2008 - אירוע תיאטרון-החוצות החשוב של השנה, לפי מבקרי המגזין "תיאטר" הפולני עבור המופע סאלטו מורטלה.
2009 - פרס מפעל הפיס לאמנויות הבמה על-שם מיכאל לנדאו, בקטגורית בימוי תיאטרון.
2012 - פרס ראשון בתחרות לכוריאוגרפיה עכשיוית מטעם משרד התרבות הדרום קוריאני.
 
 
נשמע מעניין?
השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם